Fiat Fren Balatası – Yakup Oto
Fiat Fren Balatası

Fiat Fren Balatası

Fiat Ön Fren Balatası Değişimi

Fiat’ınızdaki ön frenler, frene bastığınızda durdurma gücünün çoğunu sağlar. Onları ne kadar zor kullandığınıza bağlı olarak zamanla yıpranırlar ve aracınızın ömrünün bir aşamasında değiştirilmeleri gerekecektir.

Fiat ön fren balatasının değişim & onarım maliyeti, kullanılan fren balatasının türüne bağlı olarak değişebilir. Fiat fren balatası farklı aralıklarla aşınır, araca, sürüş tarzına ve sürüş koşullarına bağlıdır. Tipik olarak, bir dizi fren balatasından yaklaşık 25.000 ila 80.000 kilometre yol alırsınız.

Fren balatasının beklenen aşınma ömründe büyük bir fark vardır. Bir araç çok fazla otoyol sürüşü yapıyorsa ve nadiren fren yapması gerekiyorsa, frenler daha uzun süre dayanır, ancak bir araç genellikle yokuş aşağı sürülürse, dur kalkın sık olduğu bir şehir bölgesinde çekiliyor veya kullanılıyorsa, o zaman fren balatalarında daha fazla aşınma var demektir. Anlaması zor olabilir, ancak daha az sürülen bir aracın fren balatası, daha sık kullanılan bir aracın fren balatasından daha hızlı aşınabilir.

Fiat fren balatasının aşınmasını azaltmanın yolları, aracı sürerken devreye girmemesi için ayağınızı fren pedalından kaldırmayı hatırlamaktır, başka bir yol da aracın motoru kullanırken kademeli olarak yavaşlamasına yardımcı olmak için vites küçültmektir ve en önemlisi hızdan kaynaklanan gereksiz ani duruşlardan kaçınmaktır. Bu, fren sistemi üzerindeki basıncı azaltacak ve fren balatasının ömrünü uzatacaktır.

Fiat Ön Fren Balatası ve Rotor Değişimi

Fiat’ınızdaki ön frenler, sürüş koşullarına bağlı olarak zamanla yıpranırlar, fren balatalarının tipik olarak her 25.000 ila 80.000 km’de bir değiştirilmesi gerekir.

Fren rotoru Fiat’ın tekerlek göbeğine bağlıdır. Fren rotoru, bir lastiğin yaptığı gibi döner ve aracın hızlanmasına bağlıdır. Fren balataları özel bir bileşimden yapılmıştır ve fren rotoruna paralel oturur. Sürücü frenleri etkinleştirdiğinde, statik fren balataları, aracı yavaşlatmak için dönen fren rotoruna doğru itilir.

Frenleme işlemi, balatalar ve rotorlar arasında sürtünmeye neden olur ve sonunda iki yüzey bileşiği aşınır. Fren balataları aşınma göstergelerine kadar aşınacaktır, o zaman değiştirilmeleri gerekir ve fren rotorları bu kalınlığın altına düştüğünde rotorun değiştirilmesi gereken yasal bir minimum kalınlık gereksinimine sahiptir. Fren rotorları da düzensiz aşınarak titremeye neden olabilir, bu durumda değiştirilmeleri gerekir.

Fiat fren balatasının kullanım ömrü sona erdiğinde, fren yaparken cızırtılı bir ses çıkarabilir, fren yaparken titreyebilir veya gerçekten kötüyse sürüş sırasında gıcırdayabilir. Aşırı aşınmış fren balataları veya yasal kalınlığın altındaki rotorlarla sürüş yaparsanız, daha uzun fren süresi, acil bir durumda duramama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Fiat Arka Fren Balatası Değişimi

Fiat’ınızdaki arka frenler, el freni olarak kullanılmasının yanı sıra, ayağınızı fren pedalına koyduğunuzda durma gücünü sağlar. Frenleri ne kadar kullandığınıza bağlı olarak zamanla aşınırlar ve aracınızın ömrünün bir aşamasında değiştirilmeleri gerekir. Arka fren balatası değiştirmenin ortalama maliyeti, kullanılan fren balatalarının türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Fiat’ın arka fren diskli rotorları, arka fren balatasına ihtiyaç duyacaktır. Fiat fren balatası, bir aracı yavaşlatmak için ısıyı ileten ve aynı zamanda dönen fren rotoruna karşı itilmenin sürtünmesine karşı tutunan bir bileşimden yapılmıştır.

Bu sürtünme nedeniyle, fren balatası aşınır ve balata bileşimine bağlı olarak bazıları diğerlerinden daha hızlı aşınabilir; bu, olumlu sonuçlar verme konusunda Yakup Oto’nun tercih ettiği fren balatası markalarını satın almak için iyi bir nedendir.

Fiat fren balatasının aşınmasının bir başka nedeni de sürüş tarzınız olabilir, sürüş sırasında fren yapmanız gerekmediğinde ayağınızı fren pedalından çekmeyi unutmayın, yokuş aşağı inerken veya kademeli olarak dururken hızı azaltmak için vites kullanın ve  mümkünse ani frenlemeden kaçınmaya çalışın.

Fiat fren balatası 25.000 ila 80.000 km arasında sürmelidir, belirli bir süre veya kat edilen mesafeyi koyamamanızın nedeni, değişen sürüş koşullarından kaynaklanmaktadır. Şehirdeki bir teslimat sürücüsü, uzun kır yollarında seyahat eden bir satış temsilcisinden daha hızlı fren yapacaktır.

Fiat Arka Fren Balatası ve Rotor Değişimi

Fiat’ınızdaki arka frenler, el freni olarak kullanılmasının yanı sıra, ayağınızı fren pedalına koyduğunuzda durma gücünü sağlar. Ne kadar kullandığınıza bağlı olarak zamanla yıpranırlar ve aracınızın ömrünün bir aşamasında değiştirilmeleri gerekir. Arka fren balatasının ve disk rotorlarının değiştirilmesinin ortalama maliyeti, kullanılan frenleme bileşenlerinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Tüm Fiat’larda arka fren balataları ve rotorları yoktur, bazı araçların arkasında kampanalı frenler bulunur. Yakup Oto teknisyenleri, frenleri inceledikten sonra arka fren balatasına ve rotorlara ihtiyacınız olup olmadığını size bildirecektir.

Fiat fren balatası, fren rotoruna paralel oturur ve frenler uygulandığında içe doğru dönen rotora doğru hareket eder. Fren rotoru, bir aracın tekerlek göbeğine bağlı olduğu için dönüyor. Fren balatası fren rotoruna sıkıştığında sürtünme yaratır ve Fiat’ın hızını düşürür.

Zamanla hem fren rotorları hem de fren balataları aşınır ve değiştirilmesi gerekir. Çoğu fren balatasında, fren balatası ömrünün sonuna kadar aşındığında fren rotoruna sürtünen küçük metal bir çıkıntı olan aşınma göstergeleri bulunur. Bu, frene bastığınızda belirgin bir gıcırtı sesine neden olur.

Fiat fren balatası ve rotorları değiştirilmeden çok uzun süre bırakılırsa, balata tamamen aşınacak ve fren rotoruna sürtünecek metal bileşenleri açığa çıkaracaktır. Bu, güvenli fren yapma kabiliyetini büyük ölçüde azaltacak, çok fazla gürültü, ısı ve hasar yaratacaktır.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2024 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi