Fiat Hava Filtresi – Yakup Oto
Fiat Hava Filtresi

Fiat Hava Filtresi

Fiat Hava Filtresi, motor ve kabin hava filtresi olarak, aracınızın sorunsuz çalışması için hayati önem taşıyan iki bileşendir. Bunun yanı sıra, sağlığınız ve aracınızın sağlığı için de hayati önem taşırlar. Bir kabin hava filtresi, soluduğunuz havayı daha temiz hale getirmek için arabanızın içindeki havayı filtreler. Motor hava filtresi havanın motorunuza gitmesini sağlar.

Her 15.000 km’de bir kabin hava filtresini değiştirmeniz önerilir. Sürüş koşullarına bağlı olarak 15.000 ila 30.000 km arasında bir motor hava filtresi değiştirilmelidir. Aracınızın turbo şarjlı bir motoru varsa, motor hava filtresini daha sık değiştirmeniz gerekecektir. Kabin hava filtresi ve motor hava filtresi sağlığınız ve aracınız için hayati öneme sahiptir.

Kabin hava filtreniz veya motor hava filtreniz değişeli uzun zaman mı oldu? Öyleyse, Fiat Yetkili Servisi olan Yakup Oto’dan bugün bir servis randevusu ayarlayın.

Fiat Kabin Hava Filtresi

Bir araçtaki kabin hava filtresi, araç içinde soluduğunuz havadaki polen ve toz dahil olmak üzere zararlı kirleticilerin giderilmesine yardımcı olur. Bu filtre genellikle torpido gözünün arkasında bulunur ve havayı aracın HVAC sisteminden geçerken temizler. Aracınızın hoş olmayan bir kokusu olduğunu veya hava akışının azaldığını fark ederseniz, sisteme ve kendinize bir soluk vermek için kabin filtresini değiştirmeyi düşünün.

Bu filtre, genellikle mühendislik ürünü bir malzemeden veya kağıt bazlı, çok elyaflı pamuktan yapılmış küçük, kıvrımlı bir ünitedir. Hava, arabanın içine girmeden önce bu filtreden geçerek, soluduğunuz havaya sızmalarını önlemek için havadaki kirleticileri yakalar.

Son model araçların çoğu, arabada sürüşü daha kötü hale getirebilecek havadaki malzemeleri yakalamak için kabin hava filtreleri içerir. Alerjiniz, astımınız veya solunum sağlığınızı etkileyen diğer sağlık sorunlarınız varsa, soluduğunuz havanın temizliğinin özellikle önemli olduğunu bildiririz. İster direksiyon başında olun, ister bir araçta yolcu olarak seyahat edin, sağlıklı ve temiz hava solumayı hak ediyorsunuz. Havanın temiz olduğundan emin olmanın en iyi yolu, kabin hava filtresini FIAT’ın önerdiği sıklıkta değiştirmektir.

Aracınızın kullanım kılavuzunda, araç tipine ve üreticiye bağlı olarak değişiklik gösterse de, önerilen kabin hava filtresi değişiklikleri için kilometre damgaları bulabilirsiniz.

Arabayı sürdüğünüz alan, filtreyi ne sıklıkta değiştirdiğiniz konusunda da rol oynayabilir. Kentsel, sıkışık alanlarda veya hava kalitesi düşük yerlerde araç kullananların filtrelerini daha sık değiştirmeleri gerekebilir. Çöl iklimi olan bir yerde yaşıyorsanız, filtreniz tozla daha hızlı tıkanabilir ve sık sık değiştirilmesi gerekebilir.

Kullanıcı el kitabınız yoksa veya filtrenizin değişmesi gerektiğini gösteren işaretleri öğrenmek istiyorsanız, şunlara dikkat edin:

  • Isı veya klima yüksek ayarda olsa bile düşük veya zayıf hava akışı
  • Kabin hava giriş kanallarından gelen ıslık sesi
  • Aracınızda havadan gelen küflü, hoş olmayan kokular
  • Isıtma veya soğutma sistemi çalışırken aşırı gürültü

Arabanızda bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız , sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için hava filtresinin değiştirilmesini tavsiye ederiz.

Kabin Hava Filtrenizin Değiştirilmesi

Çoğu otomobilde, kabin hava filtresi torpido gözünün arkasında bulunur. Torpido gözünü yerinde tutan bağlantı elemanlarından çıkararak kendinize erişebilirsiniz. Bu durumda, kullanıcı el kitabınız torpido gözünün nasıl çıkarılacağı konusunda rehberlik sağlamalıdır. Ancak, kabin hava filtreniz ön panelin altında veya kaputun altındaysa, o kadar erişilebilir olmayabilir.

Kirli, tıkanmış bir filtrenin değiştirilmemesi, arabanızdaki ısıtma ve soğutma sisteminin verimliliğini etkiler. Düşük verimlilik, hava hacmi kaybı, kabinde kötü kokular veya HVAC bileşenlerinin erken arızalanması gibi başka sorunlara yol açabilir. Kirli bir filtreyi değiştirmek, aracın hava kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.


Fiat Motor Hava Filtresi

Motor hava filtresi, kir ve kalıntıların motora girmesini engeller. Çoğu hava filtresi, zararlı parçacıkları yakalayan kağıt ve sentetik liflerin bir kombinasyonundan yapılır. İşlevsel bir hava filtresi olmadan kir ve kalıntılar motora sızabilir ve bu da bir dizi maliyetli sonuçlara yol açabilir.

Çoğu hava filtresi, boyutu 5 ila 6 mikron veya daha büyük olan parçacıkları yakalar. Ayrıca boyut olarak birkaç mikron kadar küçük parçacıkların %80 ila %90’ını yakalarlar. Bazı daha yüksek kaliteli filtreler, kirleticilerin %99’una kadar filtreler. Bu hava filtreleri, aracınızın motorundan daha da zararlı yabancı maddeleri uzak tutar.

İşlevsel Bir Hava Filtresi Olmayan Bir Motora Ne Olur?

Yanlış filtre montajı veya yanlış filtrenin takılması motorunuzu kir ve döküntülere açık bırakabilir. Motorun hava girişi bir filtreleme elemanı tarafından tamamen kapatılmadığında, büyük hasar meydana gelebilir.  İşte yaygın örnekler:

  • Turbo şarj hasarı: Hava filtreleri, turbo şarjlı motorlar için özellikle önemlidir. Turbo şarj, artan performans için basınçlı havayı motora zorlar.  Turbo şarjın çark tarafı, motorun hava girişine bağlıdır. İşlevsel bir hava filtresi olmadan kir ve kalıntılar turbo şarja kolayca girerek aşırı hasara neden olabilir. İşleri daha da kötüleştirmek için, arızalı turbo şarjdan gelen metal, sistem boyunca dolaşarak motora girebilir. Bu, motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.
  • Dahili motor hasarı: Piston motorda aşağı doğru hareket ettikçe hava emilir. Bu, motorun emme hareketi sırasında olur. Yerinde bir hava filtresi olmadan, motor aynı zamanda kiri ve pisliği de emiyor olabilir. Bu, valfler, pistonlar ve silindir duvarları gibi dahili motor parçalarına zarar verebilir. Sonuç, aşırı yağ tüketimi, düşük motor performansı ve nihayetinde motor arızasıdır. Bazı durumlarda, ciddi şekilde kısıtlanmış bir filtre, kirleticilerin turbo şarja ve motora girmesine de izin verebilir. Bunun nedeni, motorun yeterli havayı çekmek için daha fazla çalışması gerektiğidir.

Kirli Motor Hava Filtresinin Uyarı İşaretleri

  • Motor Gücünde Azalma
  • Motorun Teklemeye Başlaması
  • Hava Filtresinin Kirli Görünmesi
  • Motorun Garip Sesler Çıkarmaya Başlaması

Motorunuzu Kir ve Döküntülere Karşı Korumanın En İyi Yolu

Bakımlı bir hava filtresi, motorunuzu kir ve döküntülerden korumanın en iyi yoludur. Tüm hava filtreleri eşit değildir; özel aracınıza uyacak şekilde tasarlanmış kaliteli bir hava filtresi edinmek önemlidir. Yüksek kaliteli hava filtreleri daha fazla kirleticiyi filtreleyecek ve motorunuzun hava girişine daha iyi uyacaktır.

Kirletici maddelerin birikmesini önlemek için hava filtreleri düzenli olarak değiştirilmelidir. Yakup Oto, motorunuzu %99 verimlilikle 15.000 km’ye kadar korumak için tasarlanmış en yüksek kalitede otomotiv hava filtrelerini üretir.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi