Fiat Klima Tamiri – Yakup Oto
Fiat Klima Tamiri

Fiat Klima Tamiri

Yılın çoğu günü Fiat aracınızla gezinirken, sizin ve yolcularınızın güvende ve rahat olması için Fiat klima sisteminin iyi çalışması gerekir. Ne de olsa, yerel bölgedeki hava durumu genellikle sıcaktır. Fiat’ınızın klima sistemi düzenli kullanıma dayanacak şekilde iyi tasarlanmış olsa da, herhangi bir mekanik özellik sonunda kirlenebilir veya aşınabilir. Fiat’ınızın klimasında herhangi bir sorun olduğunu fark ettiyseniz, bayilerimizin sertifikalı oto tamir teknisyenleri ile onarım servisi kurmanın şimdi tam zamanı.

Klima Deliklerinden Hava Akışını Artırabilir misiniz?

Bazı günler aracınızı sürerken havalandırma deliklerinden düşük bir hava akışına ihtiyacınız olabilir, ancak hava sıcaklıklarının yüksek olduğu zamanlarda çok güçlü bir akış gerektirebilir. Klima deliklerindeki hava akışının zayıflığından daha fazla etkileniyorsanız, size yardımcı olabileceğimizden emin olabilirsiniz. Önce hortum veya conta hasarı, evaporatörde küf oluşumu veya başka bir sorunun nedenini belirleyeceğiz. Yakup Oto teknisyenleri, zayıf hava akışının nedenini belirledikten sonra onarım hizmetini hızla tamamlar.

Fiat’ımdaki Klima Sisteminden Gelen Hava Çok Sıcak

Fiat’ınızın kliması iyi durumda olduğunda, istediğiniz gibi rahat bir serin hava akışının keyfini çıkaracaksınız. Fiat klima sisteminiz yalnızca sıcak hava üflüyorsa, Fren sızıntısı, kırık bir vakum contası, hasarlı bir kondansatör veya üfleyici, bozuk bir kompresör gibi sorunlar olabilir. Bazı Fiat klima sistemleri, hava ısınmaya başlamadan bir dakika önce soğutulmuş hava üretir. Fiat klimanızın hava sıcaklığından memnun değilseniz, sorunu çözmek için atmanız gereken ilk adım profesyonel teşhis hizmeti için Yakup Oto ile iletişime geçmektir.

Fiat Klimasındaki Sızıntı Sorunu

Bir klima sistem sızıntısının belirtilerini tespit ettiğinizde, onarım çalışmaları için teknisyenlerimizle iletişime geçmelisiniz . Bir sızıntı, hava ve sıvıların kaçmasına izin verebilirken, sisteme nemin girmesine de izin verebilir. Soğutucu akışkan bu nemle temas ettiğinde oldukça aşındırıcı hale gelebilir ve bu, klimanın geri döndürülemez şekilde korozyona uğrayabileceği anlamına gelir. Esasen, hızlı bir şekilde tamir edilmeyen küçük bir sızıntı, sistemin değiştirilmesini gerektirecek kadar çok hasara neden olabilir. Klima sisteminizdeki sızıntıyı teşhis ettiğimizde, onarım çabasının ilk adımı olarak sızıntının varlığını ve yerini teyit edeceğiz.

Fiat Klimadan Gelen Koku

Sıcaklık ve hava akışı, araba klimalarında sık görülen sorunlardır ve kötü koku da yaygın bir sorundur. Fiat klimasını açar açmaz hoş olmayan bir koku fark edebilirsiniz. Bu genellikle kirli bir hava filtresinden veya evaporatör kasasındaki küf oluşumundan kaynaklanır. Bu küf oluşumu genellikle bir tahliye hattı yedeklendiğinde ve evaporatör kasası giderek ıslandığında başlar. Klima sisteminizin tahliye hattı, kalıbının temizlenmesi veya yeni bir hava filtresine ihtiyacınız olsun, Yakup Oto size hızlı servis sağlamak için hazır.

Fiat’taki Klima Neden Tamir Edilmelidir?

Fiat’ınızdaki klima sistemi, özellikle sıcak yaz aylarında sizi serin tutmak için tasarlanmıştır, bu nedenle olması gerektiği gibi çalışmadığında arabanızın içi fırın gibi hissedilebilir. Klima sisteminin çalışır durumda olması sadece konforunuz için değil, güvenliğiniz için de önemlidir.

Fiat klima sisteminizin tamiri, neyin onarılması veya değiştirilmesi gerektiğine bağlı olarak maliyet açısından değişkenlik gösterebilir.

Fiat’taki klima sizi serin tutmaktan daha fazlasını yapar, aynı zamanda sisli veya yağmurlu günlerde camların buğusunu gidermek için de harika bir araçtır. Ne zaman ihtiyacınız olabileceğini asla bilemezsiniz ve klimayı iyi çalışır durumda tutarsanız, piyasa değerini artıracaktır.

Klimayı birkaç yılda bir kontrol edip bakımını yaptırmak ve soğutma suyunu sistemden geçirmek için iki haftada bir 10 dakika çalıştırdığınızdan emin olun.

Fiat Klima Kondenseri

Fiat’ınızdaki klima sistemi sizi serinletmek için birçok bileşen kullanır. En önemlilerinden biri kondansatördür. Bu, klima kompresörü tarafından yeni sıkıştırılan ve buhara dönüştürülen soğutucuyu soğutmak için bir radyatör görevi görür.

Fiat’ınızda kondenser arızalanırsa, buharı soğutamayacak ve klima sistemi düzgün çalışmayacaktır. Hava kondansatörünün arızalandığının en bariz işareti, klimadan gelen havanın soğuk olmaması, ayrıca klima sisteminden bir sızıntı veya Fiat’ın havalandırma kanallarından kötü bir koku gelmesi.

Klima, camlar buğulandığında kullanmak için harika bir araçtır, hızlı bir hava patlaması önünüzdeki yolun net bir görünümünü sağlayabilir, bu nedenle klimayı birkaç yılda bir servise götürmek iyi bir fikirdir.

Fiat Fan Motoru Değişimi

Fiat Fan Motoru Ne Yapar ve Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekir?

Fiat’ınızdaki fan motoru, aracınızın havayı ısıtma veya soğutma yeteneğinin kritik bir bileşenidir. Kendi kendini ısıtma veya soğutma yeteneğine sahip olmasa da, fan motorunun sorumluluğu, Fiat Isıtma, Havalandırma ve Klima sistemi (HVAC) aracılığıyla ısıtılan veya soğutulan havayı veya basitçe söylemek gerekirse, içindeki havalandırma deliklerini zorlamaktır.

Fiat klima sisteminiz artık HVAC kontrollerine yanıt vermiyorsa, bu, fan motorunuzun arızalandığının yaygın bir işaretidir. Bir fan motoru arızalanmak üzereyken uyarı işaretleri vardır. Ön panelin arkasından gelen, mekanik bir gıcırdama veya sızlanma sesi gibi garip bir ses, motorun arızanın eşiğinde olduğunun bir işareti olabilir.

Ek olarak, havalandırma deliklerinden çıkmakta zorlanan hava da motorun çıkmak üzere olduğunun bir işaretidir. Fiat’ınızdaki fan motorunu değiştirmek, Yakup Oto’da eğitimli bir teknisyen için basit bir görev olacaktır.

Fiat Klima Yüksek Basınç Hortumu Değişimi

Fiat’ınızın klimasını açıyorsunuz ama on dakika sonra hala sıcak olduğunu fark ediyorsunuz. Düğmeye basarsınız ve fanı hızlandırırsınız, ancak tüm aldığınız yüzünüze bir sıcak hava patlaması olur.

Fiat’ınızdaki HVAC’ınız, klima sisteminin farklı bileşenlerinden geçerken döngüler halinde gazdan sıvıya dönüşen bir soğutucu kullanır. Isıyı emme işlevi görür ve ayrıca soğuk havayı dağıtmaya yardımcı olur.

Soğutucu akışkan yüksek basınç altında kompresörden yoğuşturucuya ve daha sonra sıvı olarak yoğuşturucudan kurutucuya gaz halinde hareket eder. Sürecin bu bölümlerinde soğutucu, klima yüksek basınçlı hortumlardan akar.

Yüksek taraf klima yüksek basınç hortumu, basınca, ısıya dayanacak ve soğutucuyu tutacak şekilde özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Fiat’ınızın kliması soğutmuyorsa hortumun etrafında bir sızıntı olabilir veya hasar görebilir. Klima bileşenlerinin değiştirilmesi gerekiyorsa bunun sertifikalı teknisyenler tarafından yapılması gerekir. Yüksek basınçlı gaz ve sıvı içerdiğinden bu işlemi kendiniz yapmayın!

Klimanın çalışmadığını veya yüksek basınç hortumunun çevresinde sızıntı olduğunu fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede sisteme baktırın. Soğutucu sızıntısından şüpheleniyorsanız HVAC sisteminizi çalıştırmayın. Klimanızı düşük veya sıfır soğutucu ile çalıştırmaya devam ederseniz, sonunda diğer bileşenlere zarar verirsiniz.

Yüksek basınçlı bir hortumu değiştirmek, meydana gelebilecek tüm sisteme zarar vermek için daha ucuz bir alternatiftir.

Fiat Klima Kompresörü Değişimi

Fiat Klima Kompresörünüzün Ne Zaman Değiştirilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Dışarıda hava buğulandığında klima sistemi, soğutucuyu klima sistemi içinde dolaştırarak Fiat’ınızın içini konforlu tutar.

Fiat klima kompresörü sisteme basınç verir ve Fiat’ınızın klima sistemindeki soğutucuyu dolaştırır. Buna karşılık, klima sisteminizin geri kalanı, bu soğutucunun Fiat’ınıza giren havayı soğutmasını sağlar, ancak her şey kompresörle başlar.

Klima kompresöründeki contalardan veya dahili parçalardan birinde arıza meydana gelirse, kompresör olması gerektiği gibi çalışmayacak veya hiç çalışmayacak ve değiştirilmesi gerekecektir.

Çoğu durumda, klima kompresörü, 150.000 km’den sonra arıza olasılığı daha yüksek olsa da, değiştirme gerektirmeden Fiat’ın ömrünü uzatır.

Klimanızın temel taşı olduğundan, kompresör bozulursa klimanız çalışmaz. Fiat klima kompresörünüzün arızalandığına dair bazı işaretler:

  • Klima debriyaj devreye girdiğinde hafif bir tıklama yerine tıkırtı sesi
  • Fiat klima sistemi açıkken havalandırma deliklerinden sıcak hava üflemesi
  • Ele geçirilen klima kompresör kavramasından kırık bir serpantin kayışı
  • Teknisyen tarafından tespit edilen dış sızıntı
  • Pencerelerin nemli havalarda buğulanması

Sadece sizi serin tutmak için tasarlandığını düşünebilirsiniz. Klima kompresör ayrıca buğulanma ayarlarındaki nemi dışarı çekerek görebilmeniz için camlarınızı korur. Tipik olarak, arızalı bir klima kompresörü güvenlikle ilgili endişelere neden olmaz, bunun yerine sürücü için sıkıntı ve diğer yolcular için rahatsızlık verir.

Soğutucu akışkanın çevreye bırakılmasının zararlı olduğu bilindiğinden, her zaman sertifikalı bir teknisyen tarafından güvenli bir şekilde geri kazanılmalıdır. Klima sisteminin başka bir yerindeki bir sızıntı, arızalı bir kompresör gibi görünebilir. Onaylı teknisyenler tarafından doğru teşhis, gereksiz onarımları ortadan kaldırabilir.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi