Fiat Yağ Değişimi – Yakup Oto
Fiat Yağ Değişimi

Fiat Yağ Değişimi

İçindekiler

Fiat yağ değişimi, aracınızın karterindeki yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesi işlemidir. Yağın sınırlı bir ömrü vardır ve kullanım kılavuzunuzdaki bakım planına göre değiştirilmelidir. Birçok modern araç, üreticinin tavsiyesine bağlı olarak yalnızca her 7.500–15.000 km’de bir yağ değişimi gerektiren sentetik motor yağı kullanır.

FIAT Yağ Değişimini Ne Sıklıkla Yapmalıyım?

Günümüzün sentetik yağ kullanan daha yeni teknoloji motorları, yağ değişimi arasında 7.500 ila 15.000 km arasında gidebilecek şekilde tasarlanmıştır. Motor yapım teknolojisindeki daha katı standartlar sayesinde sentetik yağların kalitesi arttı. Ve başka bir faktör daha var: günümüzün yeni arabalarının yarısından fazlasında, yağı değiştirme zamanı geldiğinde size haber veren izleme sistemleri var.

Sürüş tarzınız ve ihtiyaçlarınız, Fiat yağ değişimini ne sıklıkta gerçekleştirmeniz gerektiğini de etkileyebilir. Sadece şehirde dolaşıp her altı ayda bir kilometre sayacına yaklaşık 6.000 km koyarsanız, yağı yılda iki kez değiştirebilirsiniz. Çok fazla otoyol, uzun mesafe veya aracınızı tozlu ortamlarda kullanıyorsanız, daha sık yağ değişimi yapmanız gerekebilir.

Bir zamanlar, yerel servis istasyonları, geleneksel yağ ve yağ filtrelerinin her 3.000 kilometrede bir değiştirilmesini tavsiye ediyordu. Bu çoğunlukla bir pazarlama taktiğiydi. Son zamanlarda, sentetik karışımların ve tam sentetik yağların kullanılmasıyla, araç sahipleri artık aracın yağ ömrünü 10.000 km – 15.000 km’e kadar uzatabiliyor.

Düzenli araç bakım, yalnızca aracınızın iyi çalışmasını sağlamakla kalmaz, zaman içinde aracınızın değerini korumaya da yardımcı olur.

FIAT Yağ Değişimi Neden Önemlidir?

Motorlar teknolojide kuantum sıçramaları yaptı, ancak sabit kalan tek şey onları yağlama şeklimiz ve uzun motor ömrü sağlamak için bu yağı temiz tutma ihtiyacıdır. Bu, yağın boşaltılmasını, filtrenin değiştirilmesini ve motorun yeni yağ ile yeniden doldurulmasını gerektirir.

Yüksek sıkıştırmalı motorların, otomatik başlatma/durdurma teknolojisinin, turboşarjın ve daha fazlasının kullanılması, yağ ve yağlayıcı teknolojisine artan talepler getirmiştir. Geleneksel yağlar doğrudan ham petrolden elde edilir. Daha yeni sentetik yağlar, performansını artıran, ancak ortalama olarak normal yağlardan daha yüksek bir fiyata gelen yağlayıcılar ve diğer katkı maddeleri ile geleneksel yağın bir karışımıdır.

FIAT’ımda Sentetik Yağa İhtiyacım Var mı?

Aracınızın motoru için hangi tür yağlayıcının uygun olduğuna karar vermek için, kullanıcı el kitabınıza başvurmak her zaman iyi bir fikirdir. İçinde motorunuzun yağının türünü, derecesini ve değişim sıklığını bulacaksınız. Bugün sunulan birkaç tür motor yağı vardır. FIAT bayinizde yaygın olarak bulunurlar, yaptığınız sürüş türüne göre özel olarak üretilirler.

 • Geleneksel motor yağı her zaman güvenli bir seçim olmuştur, ancak daha sık değiştirilmesi gerekir. Aynısı, kullanım ömrü boyunca yağ akışından mümkün olduğunca çok yabancı maddeyi hapseden filtreler için de geçerlidir. Geleneksel motor yağları, yaklaşık 8.000 km’den sonra değiştirilmelidir.
 • Yarı Sentetik motor yağı, geleneksel ve sentetik karışımları birleştirir ve daha ağır yükler. Uzun sürüş seansları altında çalışan araçlar için iyi bir seçimdir. Yarı Sentetikler, geleneksel yağlardan daha uzun süre dayanır ve yaklaşık 12.000 km boyunca güvenli bir şekilde uygun yağlama sağlayabilir.
 • Sentetik motor yağı , ister yüksek performanslı ister yüksek verimli olsun, günümüzün yüksek teknolojili motorları için mükemmel seçimdir. Viskozite açısından (motor parçalarından akış yeteneği) daha iyi performans ve yabancı tortulara karşı daha fazla koruma sunarlar. Bazı kullanımlarda 10.000 hatta 15.000 km’e kadar iyi olan bu araç, yatırımınızı korumak için mükemmel bir seçimdir.

Bir yağ seçerken, ısı tahliyesini göz önünde bulundurun. Sıcaklık dalgalanmaları, motor yağınızın etkinliğinin süresini etkiler. Ancak, yıllarca kesintisiz hizmet için ihtiyaç duyduğu şeyi aldığından emin olmak için aracınız için uygun yağ derecesini seçmeye özen gösterilmelidir. Nerede yaşadığınız ve aracınızı ne kadar kullandığınız kadar nasıl kullandığınız da önemlidir. Daha yüksek sıcaklıkların devreye girmesi, yağın beklenenden daha erken bozulmasına neden olabilirken, aynı zamanda, özellikle aşırı koşullarda motora rüzgarla savrulan kum ve çakıl girebilir.

FIAT Yağ Değişimine Neler Dahildir?

FIAT’ınızı yetkili servis departmanınızdan daha iyi kimse bilemez. Aracınızın bakımını ve onarımını düzgün bir şekilde yapmak için fabrika eğitiminden geçtiler. Geleneksel yağlar hala yaygın olarak kullanılmakta ve büyük olasılıkla aracınızın fabrikadan geldiğinde kullandığı yağ olsa da, bayi servis departmanınız, özel aracınızın ihtiyaçlarına ve türüne uygun çok çeşitli marka ve türde yağ stokları bulundurmaktadır.

Yağ tipi, yağ miktarı, yağ karteri konumu, tahliye tapası ve yağ filtresi boyutları ve konumları için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin.

Fiat Yağ Değişimini Nasıl Yaparım?

Her 3.000 kilometrede bir yağınızı değiştirmek zorunda kaldığınız günler çoktan geride kaldı. Ancak, FIAT’ınız için uzun motor ömrü sağlamak araç bakımının kritik bir yönü olmaya devam ediyor. İster kendiniz yapın, ister FIAT Servisini kullanın, yalnızca programa uymak değil, değişikliklerin kayıtlarını tutmak da önemlidir. Bir sonraki sahibi, onu korumak için gayretli olduğunuzu bilirse, aracınızın yeniden satış değerini artırmaya yardımcı olacaktır. Yağı taze ve temiz tutarak, aracınızın siz hazır olduğunuzda yola çıkmaya hazır olacağından emin olabilirsiniz.

 • Düz bir yüzeye park edin. Aracınızın park frenini çekin ve motoru kapatın. Gerekirse, bir çift kriko sehpası ile aracınızın ön ucunu kaldırın. Kaputu açın ve yağın karterinizden tamamen boşalmasını sağlamak için yağ çubuğunu çıkarın.
 • Güvenlik gözlüklerini takın. Aracınız kriko sehpalarına sabitlendiğinde, altına sürün ve motorun yağ karterine gidin.
 • Tahliye tapasını bulun.
 • Tahliye tapasının altına bir toplama kabı yerleştirin. Motorunuzdan boşalacak tüm yağı toplayacak kadar büyük olduğundan emin olun.
 • Uygun lokma anahtar veya kutu uçlu anahtar kullanarak, boşaltma yağının tavaya akması için toplama kabının üzerindeki boşaltma tapasını gevşetin. DİKKAT: Yağ hala sıcak olabilir!
 • Tahliye tapasını dişlerde veya cıvatanın kendisinde herhangi bir soyulma olup olmadığını kontrol edin. Sorun olmazsa, yağ tahliyesi tamamen durduktan sonra değiştirin. Çıkarmak için kullanılan anahtarla tekrar sıkın.
 • Yağ filtrenizi bulun. Yağ kalma ihtimaline karşı yağ toplama kabınızı hazır bulundurun. Yağ filtresini bir yağ filtresi anahtarıyla gevşetin. Filtreyle birlikte çıkarıldığından emin olmak için contayı kontrol edin. Yeni filtrenin contasına bir kat yağ sürdükten sonra yeni bir filtreyle değiştirin.
 • Yağ doldurma kapağını çıkarın ve uygun miktarda taze sentetik veya geleneksel yağı motora geri dökün. Dökülmeyi önlemek için bir huni kullanın. Kapağı değiştirin.
 • Motoru çalıştırın ve en az bir dakika rölantide bırakın. Herhangi bir sızıntı için altını kontrol edin. Her şey yolundaysa, motoru kapatın ve krikoyu kullanarak ve kriko ayaklarını çıkararak aracı indirin.
 • Sert zemindeyken, yağ çubuğunu gösterge olarak kullanarak yağ seviyesini kontrol edin. Gerekirse daha fazla yağ ekleyin.
 • Eski yağı yetkili servis departmanınıza götürerek uygun şekilde imha edin.
FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi