Fiat Punto Servisi – Yakup Oto
Fiat Punto Servisi

Fiat Punto Servisi

Fiat Punto servisi maliyetleri, yerel bağımsız atölyeler, franchise servis zincirleri ve bayilikler karşılaştırıldığında önemli ölçüde değişebilir. Araç servis kılavuzumuz, seyir defteri servisi, gereken iş ve maliyet için planlanmış servis aralıklarının kapsamlı bir listesini sağlar. İhtiyacınız olan Fiat Punto Servisiniz için Yakup Oto’dan randevu alabilirsiniz.

Punto aracınızı Fiat üretici özelliklerine göre servis ettirme seçeneğiniz vardır. Bu özellikle Fiat’ınız hala garanti süresi içindeyse, Fiat üreticisinin servis programlarına bağlı kalarak ve sadece orijinal bileşen parçaları ve yağları kullanarak, Fiat garantinizin etkilenmemesini sağlar.

Servis içeriği:

 • Yağ ve Yağ Filtresi değişimi (7L’ye kadar sentetik yağ)
 • Hava Filtresi değişimi
 • Polen Filtresi değişimi

Fiat Punto Servis Aralıkları

 • 15.000 km / 6 ay
 • 30.000 km / 12 ay
 • 30.000 km / 24 ay
 • 45.000 km / 18 ay
 • 60.000 km / 24 ay
 • 60.000 km / 48 ay
 • 75.000 km / 30 ay
 • 90.000 km / 36 ay
 • 90.000 km / 72 ay
 • 105.000 km / 42 ay
 • 120.000 km / 48 ay
 • 150.000 km / 60 ay
 • 180.000 km / 72 ay
 • 210.000 km / 84 ay

En Yaygın Fiat Punto Servisi

 1. Silecek lastiklerinin değiştirilmesi

  Fiat Punto’nuzun ön camındaki yağmur ve kiri temizleyebilmenizin nedeni sadece aracınızın silecek lastikleridir. Zararlı çevre koşulları nedeniyle Fiat Punto silecek lastiklerinin zamanla değiştirilmesi gerekecektir. Ön cam sileceklerinin bileşimi nedeniyle, oldukça çabuk aşınırlar. Bir cama karşı bir silecek görevi görecek ve zahmetsizce kayacak kadar yumuşak olmaları ve aynı zamanda arabaya bulaşan hava ve kiri kaldıracak kadar güçlü olmaları gerekir.

  En önemlisi, çalışan sileceklere sahip olmak yasal bir zorunluluktur. Fiat Punto’nuzun dışını net bir şekilde göremiyorsanız, para cezasına çarptırılabilirsiniz. Gökyüzünün ne zaman açılacağını veya sisin ne zaman geleceğini asla bilemezsiniz, hazırlıklı olun ve gerektiğinde sileceklerinizi değiştirin.

 2. Tekerlek rulmanlarının kontrolü

  Fiat Punto’nuza takılan tekerlek rulmanları, tekerleklerin süspansiyon mili üzerinde serbestçe dönmesini sağlar. Modern araçların çoğunda sızdırmaz tekerlek yatağı tertibatları bulunurken, bazı yüksek performanslı 4 tekerlekten çekişli arazi araçları, düzgün çalışmaya devam etmek için periyodik bakım gerektiren rulmanlarla donatılmıştır.

  Bir tekerlek rulmanı, tekerlek göbeğinin içinde yer alan sertleştirilmiş çelik iç ve dış yataktan oluşur. Bu rulmanlar genellikle, yağlanmalarını sağlamak ve rulman yataklarındaki aşınmayı azaltmak için özel bir yüksek sıcaklık tekerlek rulman gresi ile kaplanmış konik makaralı rulmanlardır.

  Rulmanların arkasında bulunan bir toz contası, yatakların ve gresin içinde nem ve tozun birikmesini önler. Tekerlek rulmanlarını yeniden paketlemenin faydaları:

  • Azaltılmış sürtünme nedeniyle artan yakıt ekonomisi
  • Aşırı ısınma nedeniyle rulman arızasını önler
  • Rulmanlara ve göbeklere zarar veren nem ve birikintileri önler

  Arızalı tekerlek yataklarının belirtileri:

  • Yatak kapaklarının arkasından tekerlek yüzeyine sızan gres
  • Sürüş sırasında hızla artan gürleme sesi
  • Direksiyon simidinde aşırı oynama

  Çoğu üretici, aracınız arazide kullanılıyorsa, özellikle nehir geçişlerinde veya çamurda seyahat ederken kullanılıyorsa, tekerlek yataklarının her 30.000 – 45.000 km’de bir kontrol edilmesini ve yeniden paketlenmesini önerir.

  Fiat Punto’nuzdaki tekerlek rulmanlarının doğru çalışmasını ve araç güvenliğini sağlamak için belirli aralıklarla temizlenmesi ve yeniden paketlenmesi gerekebilir.

  Bunun yapılmaması, erken rulman arızasına, artan yakıt tüketimine ve belirsiz direksiyon hissine neden olabilir. Fiat Punto’nuz arızalı tekerlek rulmanı semptomları çekiyorsa, kurtarmaya gelmesi için Yakup Oto yetkili servisini arayın!

 3. Egzoz gazı basınç kontrol valfinin değişimi

  Fiat Punto egzoz basıncı kontrol valflerinin ne zaman değiştirilmesi gerekir?

  Egzoz basıncı kontrol valfi Fiat Punto’nuzun EGR sisteminin bir parçasıdır, EGR veya egzoz gazı devridaim sistemi, doğru koşullar sağlandığında egzoz gazlarını motora geri döndürmek için tasarlanmış emisyon kontrol sisteminin bir parçasıdır, bu silindiri azaltır sıcaklıklar ve buna bağlı olarak emisyonları iyileştirir. Egzoz basıncı kontrol valfinin devreye girdiği yer burasıdır, birincil amacı egzoz basıncındaki değişiklikleri tespit etmek ve EGR sisteminden akışı kontrol etmektir. Genellikle turbo dizel motorlarla donatılmış araçlarda bulunurlar, ancak benzinli motorların EGR sisteminde de bulunabilirler.

  Egzoz basıncı kontrol valfi arızalandığında veya bir sorun olduğunda, EGR sisteminin çalışmasında sorunlara neden olabilir ve hatta motor performansını etkileyebilir. Genellikle, egzoz basıncı kontrol valfindeki bir sorun, sürücüyü olası bir sorun konusunda uyarabilecek birkaç belirti üretecektir.

  Egzoz basıncı kontrol valfinizin arızalandığının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Motor Işığının yandığını kontrol edin

   Genellikle ilk belirtilerden biri kontrol motoru ışığıdır, PCM’niz EGR devresinde sinyal veya klape konumu ile ilgili bir sorun tespit ederse, ışığın yanmasına neden olur.

  • Güçte azalma

   Herhangi bir nedenle motor ışığı bu konuda sizi uyarmazsa, güçte bir düşüş, hızlanma eksikliği veya yakıt ekonomisinde bir düşüş fark etmeye başlayabilirsiniz.

  • Fiat Punto’nun egzozundan aşırı duman veya kurum

   Valf yanlış konumda sıkıştığında egzozdan aşırı miktarda kurum veya duman çıkmasına neden olabilir.

  Egzoz basınç valfleri, EGR sisteminin çalışmasında önemli bir rol oynar ve bir sorun olduğunda motor performansını ve emisyonları etkileyebilir. Fiat Punto’nuzun egzoz basınç valfinde sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, aracı bir Yakup Oto teknisyenine kontrol ettirin.

  Bazı durumlarda egzoz basıncı kontrol valfini onarmak mümkündür, bazen valf egzozdaki kurumdan dolayı açık/kapalı kalır ve bu sadece valfin temizlenmesi meselesi olabilir, diğer durumlarda valfin değiştirilmesi gerekebilir.

 4. Katalitik konvertör değişimi

  Fiat Punto’nuz içten yanmalı motora (ICE) sahipse, bir katalitik konvertöre sahip olacaktır. Katalitik konvertör, motorunuz her çalıştığında egzoz borunuzdan çıkan kirleticileri en aza indirir.

  Katalitik konvertörler egzoz sisteminin bir parçasıdır. Zehirli gazlar katalitik konvertöre girdiğinde, katalitik konvertör içinde meydana gelen bir reaksiyon nedeniyle daha az toksik kirleticilere dönüşürler.

  Fiat Punto’nuz katalitik konvertör olmadan çalışacaktır, ancak çevre düzenlemeleri nedeniyle bunu yapmak yasal değildir ve para cezasına çarptırılabilirsiniz. Zararlı kirleticilerin çevreye girmesini azaltmak için yararlı bir araçtır.

  Fiat Punto katalitik konvertörünüz arızalıysa, egzozdan kötü bir koku geldiğini veya arabanın altından tıkırtılı bir ses geldiğini fark edebilirsiniz. Katalitik konvertör tıkanırsa egzoz gazları dışarı çıkamaz ve aracın sürülebilirliği ile ilgili sorunlara, performans düşüklüğüne, yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

 5. Panel değiştirme

  Panel değiştirme, tamir edilemeyecek şekilde hasar görmeleri nedeniyle Fiat Punto’nuzdaki belirli panellerin değiştirilmesini içerir. Diğer durumlarda, arabanızın görünümünü değiştirmek veya daha hafif paneller takarak arabanızın performansını artırmak için paneller değiştirilebilir.

  Fiat Punto’nuzda bir panel değişimine ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, ikinci bir görüş almak için Yakup Oto yetkili servisine danışın. Seçenekleriniz hakkında sizi hızlı bir şekilde bilgilendirir ve Fiat Punto’nuzun bir panel değiştirmeye ihtiyacı olursa, uygun olanı da kolayca temin edebilirler.

  Bir paneli değiştirmek genellikle oldukça basittir, ancak ikinci el veya yepyeni bir yedek almanıza bağlı olarak değişebilir. Yeni panel büyük olasılıkla Fiat Punto’nuza takılmadan önce boyanacak ve daha sonra ek boya düzeltmesi ve boya uyumu gerçekleşecek.

  Yakup Oto, herhangi bir parça onarım işi, bir panel değişimi konusunda size yardımcı olabilir. Hasarı değerlendirebilirler ve bütçenize bağlı olarak Fiat Punto’nuzun yeni gibi görünmesini sağlamak için en uygun hareket tarzını önerebilirler.

 6. Hidrolik direksiyon sıvısının değiştirilmesi

  Modern araçlar hidrolik direksiyon kullanır, bu nedenle direksiyon zahmetli bir iş değildir. Servo direksiyon sistemi, bir köşeyi dönmek istediğinizde tekerlekleri hareket ettirmek için dişlileri, pinyonları, hidrolikleri ve pistonları kullanabilir.

  Fiat Punto hidrolik direksiyon iç aksamlarını sağlıklı bir çalışma ortamında tutmak için her şeyin iyi yağlanmasını ve düzgün çalışmasını sağlayacak hidrolik direksiyon sıvısına ihtiyaçları vardır. Fazla mesai hidrolik direksiyon sıvısı sonunda bozulacak ve eskisi kadar iyi çalışmayacaktır. Bu nedenle hidrolik direksiyon sıvısı rutin bir bakım maddesi olarak değiştirilir ve periyodik olarak kontrol edilir. Bu yapılmazsa, Fiat Punto’nun hidrolik direksiyon ünitesinde hasar meydana gelebilir.

  Servo direksiyon sıvısı, servo direksiyon rafındaki aşınmış contalardan da sızabilir. Sızıntı tespit edilmezse ve hidrolik direksiyon kremayerinde yağlama yoksa aşırı ısınmaya başlayabilir ve metalden metale bileşenler birlikte taşlanacaktır.

  Servo direksiyon sıvısı kirlenmiş/eskiyse veya hidrolik direksiyon rafı sızdırıyorsa ve sabitlenmemişse, sonunda aracı yönlendiremezsiniz. Fiat Punto’nuz, aracınızı güvenle yönlendirebilmeniz için hidrolik direksiyon sisteminin temiz sıvıyla dolu olmasına güvenir.

  Aracınızın direksiyonu gevşiyor, aşırı sertleşiyor, tıkırtı veya gıcırdama sesleri çıkarıyorsa, Yakup Oto yetkili servisi size yardımcı olur.

 7. Arka köstek burçlarının değiştirilmesi

  Fiat Punto’nuzun arka yaprak yayları varsa, genellikle arka zincir burçları da olacaktır. Arka köstek burçları yaprak yayları şaseye bağlar ve konumlandırır, tümseklerin üzerinden geçtiğinizde veya köşe döndüğünüzde bu burçlar aracın kabininde hissedilen hareketi en aza indirgemek için çalışır.

  Kelepçe burçları genellikle kauçuk veya poliüretandan yapılır ve ortasından cıvatayı yerleştiren bir pime sahiptir. Genel olarak, uzun bir süre boyunca aşınma ve yıpranma, arka zincir burçlarının aşınmasına neden olur ve ağır yüklerin taşınması veya aşırı arazi sürüşü gibi aşırı sürüş koşulları erken aşınmaya katkıda bulunabilir. Arka köstek burçlarınızın aşınıp aşınmadığını anlamanın birkaç yolu vardır.

  • Aşırı lastik aşınması
  • Arkadan gelen tıkırtı sesi
  • Gıcırdama veya inleme sesleri

  Arka köstek burçları aşınmaya başladıklarında değiştirilmezlerse metal pim, kösteklerin kendilerine zarar verebilir ve daha pahalı bir onarıma neden olabilir. Tipik olarak, köstek burçlarının değiştirilmesi oldukça kolaydır, krikoların ağırlığını almak için bir kriko veya araç sehpaları kullanarak aracın kaldırılmasıyla başlar, böylece cıvatalar çıkarılabilir ve burçlar değiştirilebilir.

 8. Fren yaparken direksiyon titremesi

  Fren titremesi nedir? Fren yaparken direksiyon simidinde bir titreşim hissi olarak kendini gösterir. Elleriniz ön süspansiyona bağlı olan direksiyon simidinde olduğu için bu titreşim ön frenlerde bir sorun olduğunda daha belirgindir. Arka fren sarsıntısı olduğunda, hala tut ve bırak tipi bir titreşim gibi hissedecek, ancak Fiat Punto’nuzun arkasından gelecek ve fren pedalında titreşimi hissedeceksiniz.

  Arka fren titremesinin ortak sebebi, dengesiz fren rotorlarıdır (fren diskleri). Kampanalı frenler rotor kullanmadığından, bu yalnızca arkada disk rotorlu araçlarda meydana gelir. Uzmanlar, eşit olmayan fren aşınması, disk kalınlığı değişimi için bir isme sahiptir. Fren kaliperi, fren pabuçlarını eşit olmayan bir rotora karşı zorladığında, fren torkunda değişiklik yaratır. Disk kalınlığı değişiminden etkilenen bir rotorda daha yüksek ve daha düşük bölümler olduğu için, frenler fren pedalında hissedilen titreşimi üreterek frenleri yakalayacak ve bırakacaktır.

  Fren yataklama süreçleri benimsenmezse rotorda eşit olmayan aşınmaya neden olabilir. Rotorlar yanlış takıldığında da oluşabilir. Rotor herhangi bir nedenle üzerinde bulunduğu yüzeyle aynı hizada değilse eksende düzensiz dönüşe neden olur.

  Bazı durumlarda, eşit olmayan aşınma rotorun salgılanmasından kaynaklanabilir veya buna neden olabilir. Rotor salgısı, fren rotorunun merkez dışında olduğu veya bir yalpalaması olduğu ve eksen dışında döndüğü zamandır. Arızalı bir tekerlek yatağı, tekerlek göbeği/rotor kapağında birikerek fren diskinin üzerine oturması için düz olmayan bir yüzey veya kötü sıkılmış tekerlek pabuçları rotorun salgılanmasına neden olabilir.

  Bir arka fren titremesini onarırken, arızalı fren rotorunu/rotorlarını değiştirmekten veya işlemekten daha fazlasını gerektirebilir. Fren aşınmasının altında yatan herhangi bir kaynağın bulunduğundan ve düzeltildiğinden emin olun, aksi takdirde aynı sorun ortaya çıkmaya devam edecektir.

  Fiat Punto’nuzun frenlerinde bir sorun olduğunda şunları fark edebilirsiniz:

  • Fren yaparken arabanın arkasından gelen titreme
  • Frenlemede fren pedalında titreşim hissi
  • Düzensiz fren rotorları

  Fiat Punto’nuzdaki arızalı frenler siz ve diğer yol kullanıcıları için bir tehlikedir ve açıkçası çok ciddi kazalara yol açabilir. Frenlerinizden bir titreme hissettiğinizde, Yakup Oto bu iş için sizi uzman teknisyenlere yönlendirecektir.

 9. Yakıt hortumu değişimi

  Fiat Punto’nuzun yakıt pompası, bir besleme yakıt hortumu aracılığıyla deponuzdan motorunuza yakıt gönderir ve fazla yakıt, bir dönüş yakıt hortumuyla depoya geri akar. Bu yakıt hortumları, Fiat Punto’nuzun alt takımı boyunca depodan motor bölmesine kadar uzanır. Motor her çalıştığında, yakıt hortumlarında sürekli bir yakıt beslemesi dolaşır.

  Yakıt hortumları genellikle naylon veya Kevlar ile güçlendirilmiş kauçuk hortumdan yapılır ve içleri Teflon gibi geçirgen dirençli bir malzemeyle kaplanır. Yakıt hortumları, hızlı bir bağlantı veya yakıt hortumu kelepçeleri ile metal yakıt hatlarına bağlanır. Hortumun kendisi yaşlanma veya ısı nedeniyle kırılgan hale gelebilir ve iç astar çökebilir veya bozulabilir ve yakıt hortumunun değiştirilmesi gerekecektir.

  Fiat Punto yakıt hortumlarınız içten sızdırmaya veya çökmeye başlarsa, motorunuzun yakıtının bittiğini ve düzgün çalışmadığını veya hiç çalışmadığını göreceksiniz. Fiat Punto’nuz yakıt sızdırıyorsa bu çok tehlikeli bir durumdur ve yakıt hortumunun değiştirilmesi gerekecektir.

 10. CV şaftlarının değişimi

  Fiat Punto’nuzda, direksiyon çevrildiğinde bile aracınızın tekerleklerini sürmeye devam etmesini sağlayan CV şaftları veya aksları bulunur. Bu CV şaftları güçlüdür ancak kurşun geçirmez değildirler ve Fiat Punto’nuzun bir noktasında değiştirilmesi gerekebilir.

  Hareket eden ve baskı altında olan çoğu mekanik bileşen gibi, zamanla bozulabilir. Bir CV şaftı arızalandığında, bir tıklama veya vuruntu sesi çıkararak size haber verebilir, sürerken titreyebilir ve lastiklere bulaşabilecek bir miktar gres etrafa savurabilir.

  Fiat Punto direksiyon ve süspansiyon sistemlerinde bir arıza oluştuğunda bunu tamir ettirmeniz önemlidir. Direksiyonu çevirdiğinizde tepki vermesi için Fiat Punto’nuza güvenebilmek ve yolda güvenle kalabilmek, sürüş için çok önemlidir.

  Arızalı bir cv şaftı uzun bir süre bozulmaya bırakılırsa, sonunda çalışmayı durduracaktır. Bu, sürüş sırasında gerçekleşirse, ilgili tekerlek dönmeyi durdurur, otoyoldaysanız ve aniden bir tekerleğin gücünü kaybederseniz bu tehlikeli bir durum olabilir.

  Fiat Punto CV şaftları genellikle size bazı uyarılar verir, bu yüzden çok geç olmadan Yakup Oto’nun uzman teknisyenleri ile rezervasyon yaptırın.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi