Fiat Araç Bakım Servisleri – Yakup Oto
Fiat Araç Bakım Servisleri

Fiat Araç Bakım Servisleri

İçindekiler

Fiat Yetkili Servisi olan Yakup Oto, 30 yılı aşkın bir süredir en kaliteli Fiat araç bakım & onarımları ve oto tamir hizmetleri sunmaktadır. Sertifikalı Teknisyenlerimiz, aracınızı yolda tutmak için eksiksiz Fiat araç bakım ve oto tamir hizmetlerini gerçekleştirmek için özel eğitim alırlar. Fiat’a özel parçalarımız, arıza tespit araçlarımız ve ekipmanlarımız bizi dostane bayi alternatifiniz haline getiriyor! Oto Tamir hizmetlerimize o kadar güveniyoruz ki, tüm Fiat araç bakım ve oto tamir hizmetlerimiz 1 yıl/15.000 km garanti kapsamında olup, aracınızın uzman ellerde olduğunu bilmenin memnuniyetini yaşamaktayız.

Fiat’ınızı her yıl en yüksek performansta nasıl çalıştırabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizi bugün mağazamıza uğramaya davet ediyoruz! Yakup Oto’da müşterilerimizin memnuniyeti her zaman önce gelir!

Fiat Araç Bakım Servislerinin İçeriği

Fiat Araç Bakım / Yağ Değişimi

Fiat Araç Bakım / Yağ Değişimi

1. Yağ Değişimi

Fiat’ınızda yapabileceğiniz en ucuz ve temel fiat araç bakım hizmetlerinden biri yağ değişimidir. Yağınızı düzenli aralıklarla değiştirmek aracınızın ömrünü uzatabilir. Zamanında yağ değişimi, gelecekte motor sorunu yaşama olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.

Yağ Değişimi Neden Bu Kadar Önemli?

Yağ olmadan aracınız çalışmaz. Eski yağınız pislik ve çamurla doluysa, motorunuzda ciddi hasara neden olabilir ve maliyetli onarımlara yol açabilir. Yağınızı düzenli olarak değiştirmek, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi ve aracınızın motorunu korumanızı sağlar. Yağ, motorda sürtünmeyi önleyen yağlama sağlar. Bu yağlama olmadan parçalar birbirine sürtünerek aracınızın iç parçalarına zarar verir. Yağın bir diğer önemli rolü de motorunuzun etrafındaki alanı serin tutmaktır. Motorunuz çok çalışıyor ve bu temel bileşen olmadan motorunuz kolayca aşırı ısınabilir. Yakup Oto, motorunuz için hangi yağın en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Yağımı Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Bu tamamen Fiat aracınızın modeline ve ihtiyaç duyduğu yağ tipine bağlıdır. Ortalama tavsiye, yağınızın her 5.000 – 8.000 km’de veya üç ayda bir değiştirilmesidir. Bu ortalamayı değiştirebilecek birkaç faktör, nasıl sürdüğünüz ve ne tür yağ kullandığınızdır. Sık sık dur-kalk trafikte araç kullanan biriyseniz, motorunuza ekstra yük bindireceğinden, yağ değişimini bir an önce düşünebilirsiniz. Yüksek kaliteli sentetik yağ kullanıyorsanız veya aracınızı düzenli olarak kullanmıyorsanız, araç bakım servisini biraz geri alabilirsiniz. Yakup Oto’daki uzmanlarımız, aracınızın özelliklerini ve  bakımı için en iyi programın ne olduğunu tartışabilir.

Düzenli Yağ Değişiminin Faydaları

Yağ, motorunuzu sürtünmeden, ısıdan, aşınma ve yıpranmadan korur. Yağınızı önerilen aralıklarla değiştirmek, motorunuzun korunduğu ve en yüksek verimlilik ve performansta çalıştığı anlamına gelir.

Düzenli olarak planlanmış servis gereksinimlerinizi karşılamak yalnızca garantinizi korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aracınızın güvenilir ve aradığınız uzun ömürlü olmasını sağlar. Bakım ve onarım ihtiyaçlarınız için Yetkili Fiat Servisi burada.  Fiat yağ bakım servisi şunları içerir:

 • Araç muayenesi
 • Yağ ve yağ filtresi değişimi
 • Ön uç hizalama
 • Fren ayarları
 • Susturucu / egzoz tamiri
 • Soğutucu yıkama ve doldurma
 • Şanzıman yıkama ve doldurma
 • Elektrik servisi

Fiat yağ değişimi ve düzenli bakım, Fiat aracınız için uzun ömür demektir. Servise ihtiyacınız varsa veya yeni bir Fiat arıyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yağ Değişimi Muayenesi

Yakup Oto’daki tüm yağ değişimleri, ücretsiz 25 noktalı servis incelemesini içerir. Tüm sıvılarınızın doldurulduğundan emin olmak ve ele alınması gereken başka Fiat araç bakım sorunları olmadığından emin olmak için inceleme yapıyoruz. Gerçek dünya koşullarında sorunsuz çalıştığından emin olmak için arabanızı bile kullanıyoruz. Müşterilerimize kolaylık olması için, fiat araçların bakımı yapılırken 25 nokta muayenemizin bir kopyasını sağlayacağız. Herhangi bir acil sorun varsa, bunları ya yağ değiştirme hizmeti sırasında ele alacağız ya da fiat aracınızın bakımını ileri bir tarihte planlayacağız. Bir sonraki yağ değişiminiz için gelin ve bizi görün. Size kolaylık sağlamak için, aşağıda 25 nokta denetimimizin bir listesini sağladık:

 • Yol testi
 • Uyarı Işıkları (Kontrol Motoru, ABS, ARS)
 • Motor Yağı / Seviye / Sızıntılar
 • Şanzıman Sıvısı / Sızıntıları
 • Ön Diferansiyel Sıvısı / Sızıntıları
 • Arka Diferansiyel Sıvısı / Sızıntıları
 • Transfer Kutusu Sıvısı / Sızıntıları
 • Hidrolik Direksiyon Sıvısı / Sızıntıları
 • Fren hidroliği
 • Debriyaj Yağı
 • Motor Soğutma Suyu / Görünür Sızıntılar
 • Kemerler
 • Hortumlar
 • Triger Kayışı
 • Akü Testi / Kontrol Terminalleri
 • Ayar Parçaları / Yakıt Filtresi
 • Hava filtresi
 • Kabin Hava Filtresi
 • Silecek Lastikleri / Yıkama Sıvısı
 • Dış Ampul Kontrolü
 • Klima Çalışması
 • Fren Muayenesi
 • Lastik Basıncı Kontrolü ve Diş Derinliği Kontrolü
 • Amortisör / Süspansiyon

Fiat Araç Bakım / Fren Tamiri

Fiat Araç Bakım / Fren Tamiri

2. Fren Tamiri

Fiat aracınızdaki fren sisteminin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Fren sistemi birçok parçadan oluşur ve dört tekerleğin tamamında bir hidrolik sistem kullanarak çalışır.

Fren sistemleri ya bir disk sistemi ya da bir kampana sistemidir. Kampana sistemleri, otomobiller icat edildiğinden beri var olmuştur, ancak disk sistemleri artık daha popülerdir ve daha yeni araçlarda standarttır. Çoğu zaman, araçların arka tekerleklerinde bir kampana sistemi ve ön tekerleklerde bir disk sistemi bulunur. Değiştirme çeşitli faktörlere bağlı olduğundan, rutin bakım hizmeti sırasında aracınızın sistemini her zaman kontrol ettirmelisiniz.

Bununla birlikte, Fiat araç bakım servis aralıkları arasında tehlikeye girmeleri durumunda yeni balatalara veya rotorlara ihtiyaç olduğunu gösteren uyarı işaretleri vardır . En yaygın değiştirme uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Fren yaparken gıcırtı
 • Fren yaparken taşlama
 • Arabanın fren yaparken sarsılması
 • Sızdıran frenler
 • Fren yaparken soldan veya sağdan çekme

Balatalar ve Pabuçlar

Balatalar disk sistemlerinde bulunabilir. Fren balatalarının değiştirilmesi en yaygın onarım ve değiştirme hizmetidir. Frenler uygun şekilde muhafaza edildiğinde, balatayı değiştirmek basit ve nispeten ucuz bir hizmettir. Balatalar aşırı derecede aşındığında ve değiştirilmediğinde, bu durum fren sisteminizde ciddi hasara neden olabilir ve sürüşü tehlikeli hale getirebilir.

Disk fren sistemleri, kampanalı fren sistemlerine göre daha iyi performans sağlar ve ikincisi daha uzun süredir var olmasına rağmen şimdi daha yaygındır. Disk fren sistemleri ayrıca yağışlı hava koşullarında daha iyi performans gösterir.

Fren pabuçları kampanalı fren sistemlerinde bulunur ve fren balatalarına benzer şekilde çalışır. Fren balataları ile fren pabuçları arasındaki temel farklardan biri, fren pabuçlarının tekrar kullanılmak üzere yenilenebilmesidir. Fren balataları aşındığında, yeni balatalarla değiştirilmeleri gerekir. Ayrıca, kampanalı fren sisteminin değiştirilmesi, üretimi daha ucuz olduğu için, disk fren sisteminin değiştirilmesinden genellikle önemli ölçüde daha ucuzdur.

Rotorlar ve Kampanalar

Disk fren sisteminde, fren balataları fren rotorlarına bağlanır. Fren balataları aşırı derecede aşındığında rotorlar boş kalır ve hasar görebilir. Rotorları değiştirmek maliyetli olabilir, düzenli fren muayeneleri ve bakım yapmaya değer.

Kampanalı fren sisteminde, fren kampanaları, fren rotorlarına benzer şekilde çalışır. Fren kampanalarının değiştirilmesi gerektiğine dair uyarı işaretleri arasında el freninin çalışmaması, fren yaparken aracın arka tarafından sallanması ve fren yapıldığında aracın sola veya sağa çekilmesi sayılabilir.

Fren Balatası

Disk fren sisteminizdeki ana silindir, fren balatalarının aracınızı yavaşlatmasını sağlayan kaliperlere sıvı gönderir. Yüzer ve sabit olmak üzere iki ana tip fren kaliperi vardır. Yüzer kaliperler sabit olanlardan daha ucuzdur, ancak iyi performans gösterdikleri bilinmemektedir ve kir ve kirletici maddelerden kolayca zarar görebilir. Aracı yavaşlatmak için rotorlarla sürtünme oluşturmak için içeri ve dışarı hareket ederler. Sabit kaliperler hareket etmez ve genellikle yüzer kaliperlere göre tercih edilir. Fren sisteminin geri kalanı gibi, düzenli aşınma da onarım ihtiyacına neden olabilir. Kaliperler tehlikeye girdiğinde yakıt verimliliğini azaltabilir ve fren sisteminde aşırı ısı üretebilir.

Fren Tekerlek Silindirleri

Kampanalı fren sistemlerinde tekerlek silindirlerinin iki pistonu vardır ve amacı fren pabuçlarına aracı yavaşlatmak için enerji sağlamaktır. Tekerlek silindirlerinin zamanla normal aşınma ile sızdırdığı bilinmektedir ve bu meydana gelirse derhal değiştirilmelidir. Tekerlek silindirlerinin değiştirilmesi, nispeten ucuz bir fren onarım hizmetidir ve genellikle her 5 – 7 yılda bir yapılır.

Fren Ana Silindir

Ana silindir, bir disk fren sistemini çalıştırmak için gereken hidrolik basıncı üretmekten sorumludur. Ana silindirinizin değiştirilmesi gerektiğine dair en yaygın uyarı işareti, ayağınızı bastığınızda frenin doğrudan aracın tabanına gitmesidir. Diğer bir yaygın sorun belirtisi, aracınızın kontrol motoru ışığının yanmasıdır. Ana silindirinizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız hemen fren sisteminizi kontrol ettirin. Ana silindirdeki fren hidroliği yaklaşık olarak her 25.000 km’de bir değiştirilmelidir.

Fren Güçlendiriciler

Fren güçlendirici, yalnızca ayağınızın baskısı ile tüm aracınızın yavaşlayarak tamamen durmasını sağlamanıza olanak tanır. Fren yaptığınızda, fren güçlendirici, frene uyguladığınız basıncın dört katına kadar önemli bir kuvvet oluşturur. Fren güçlendirici, ana silindir ve fren pedalı arasında bulunabilir. Fren güçlendiricinizin düzgün çalışıp çalışmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Aracınızı kapatın ve fren pedalına basın
 2. Fren pedalı basılıyken aracı çalıştırın
 3. Fren pedalına dikkat edin; hareket etmezse, güçlendirici tehlikeye girer ve bir profesyonel tarafından kontrol edilmelidir.

Fren Hortumları ve Hatları

Fren hortumları, fren hidroliğinin ana silindirden fren sisteminin geri kalanına iletilmesinden sorumludur. Normal aşınma, fren hortumlarında sızıntılara neden olabilir ve bunlar genellikle her 5 – 7 yılda bir değiştirilir. Fren hortumunuzun tehlikede olduğuna dair işaretler arasında düşük fren hidroliği, park alanlarındaki ıslak noktalar ve özellikle soldan veya sağdan çekme sırasındaki zorluklar yer alır.


Fiat Araç Bakım / Marş Onarımı

Fiat Araç Bakım / Marş Onarımı

3. Marş Onarımı

Kontak Değişimi / Tamir ve Onarım

Fiat aracınızın kontağını çevirdiğinizde marş almıyorsa, bunun yaygın bir nedeni, marş motorunun değiştirilmesi gerektiğidir. İç korozyon ve pas, kırık bir diş, erimiş bir terminal gibi diğer birçok olasılık, marş motorunun bozulmasına neden olabilecek faktörlerden bazılarıdır. Pek çok faktör söz konusu olabileceğinden, arabanızı bu onarımlarda yetkili bir servise götürmek en iyisidir.

Fiat aracınız size yakında marş motorunun değiştirilmesi gerektiğine dair işaretler verecektir. Aranacak bazı şeyler, motorunuzun yavaş dönmesi, aracı çalıştırmak için birkaç kez denemeniz veya kontağı çevirdiğinizde tıkırtı olmasıdır. En belirgin işaret, araba tamamen çalışmazsa, yeni bir marş motorunun değiştirilmesi ve takılması gerekir. Akünüz iyiyse, muhtemelen bir marş değişimine ihtiyacınız olacaktır. Yakup Oto’daki mekanikler, arabanızdaki marş motorunu değiştirme zamanının gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Marş motorunuzun değiştirilmesi ve takılması yalnızca gerektiğinde yapılır. Yağ değişimi veya ayarından farklı olarak, marş motorunuzun yalnızca söndükten sonra yapılması gerekir. Marş motorunuzun düzgün çalışmıyor olabileceğinden endişeleniyorsanız, test ettirmek için Fiat Yetkili Servisi olan Yakup Oto’ya uğrayın.


Fiat Araç Bakım / Egzoz Sistemleri

Fiat Araç Bakım / Egzoz Sistemleri

4. Egzoz Sistemleri

Fiat aracınızın egzoz sistemi, motorunuzun ürettiği emisyonları susturucu aracılığıyla aracınızın dışına ve gazları aracınızın egzoz borusundan çıkmadan önce soğutan bir veya daha fazla boru ve odacık aracılığıyla sizden uzağa yönlendirmekten sorumludur. Egzoz sistemlerinin çalışma şekli, Fiat aracınızın modeline göre değişiklik gösterir.

Aracım İçin Egzoz Sistemi Neden Önemlidir?

Fiat aracınızın egzoz sistemi birçok nedenden dolayı önemlidir. Aracınızın ürettiği zararlı emisyonları ortadan kaldırmanın anahtarıdır ve bu emisyonları aracınızdan çıkmadan önce filtrelemekten de sorumludur. Egzoz sistemi ayrıca aracınızın optimum yakıt verimliliği ile çalışmasını sağlar ve motorunuzdaki yanma ile ilişkili yüksek sesleri düzenler.

Aracımın Egzoz Sistemini Hangi Parçalar Oluşturur?

Fiat aracınızdaki egzoz sistemi genel olarak motorunuzda başlayan, susturucunuzdan geçen ve egzoz borunuzla biten boru ve odalardan oluşur. Çoğu otomobilin tipik olarak bir egzoz sistemi vardır, ancak bazı otomobillerde birden fazla olabilir. Egzoz sisteminiz büyük olasılıkla şunları içerecektir:

 • Susturucu – yanma ile ilişkili yüksek sesleri susturur.
 • Katalitik konvertör – zararlı emisyonları daha az zararlı gazlara dönüştürür.
 • Egzoz manifoldu – bu motora bağlıdır ve aracınızın emisyonlarının egzoz sistemine girdiği yerdir.
 • Oksijen sensörü – yakıt verimliliğini düzenlemekten sorumludur.
 • Egzoz boruları – araçtan çıkmak için egzoz manifoldundan egzoz borusuna emisyonları taşır.

Egzoz Sistemimdeki Sorunların Belirtileri Nelerdir?

Yollarda çok fazla tuz kullanan bir bölgede yaşıyorsanız, bu egzoz sisteminizde paslanmaya ve bu da egzoz parçalarının çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir. Ek olarak, aracınızı öncelikle kısa ve sık yolculuklar için kullanıyorsanız bu da egzoz sisteminizde sorunlara neden olabilir.

Aracınızdan duman kokusu alıyorsanız, tıslama, patlama veya tıkırtı sesleri duyuyorsanız veya aracınızın yakıt verimliliğinin düştüğünü fark ediyorsanız, egzoz sisteminizi ve susturucunuzu hemen kontrol ettirmeniz önemle tavsiye edilir.


Fiat Araç Bakım / Rot Ayarı

Fiat Araç Bakım / Rot Ayarı

5. Rot Ayarı

Fiat aracınızın ihtiyaç duyduğu genel bakım, rot ayarıdır. Aracınızın hizası, düz gitmenizi sağlayan ve lastiklerinizin düzensiz aşınmasını önleyen şeydir. Bir araba kazası genellikle aracınızın rot ayarının bozulmasından kaynaklıdır, ancak kaldırıma çarpmak veya bir çukurun üzerinden geçmek gibi basit bir şey de aracınızın rot ayarını bozabilir. Yakup Oto, hangi araç bakım hizmetinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek personel konusunda uzman mekaniklere sahiptir.

Rot Ayarına İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Fiat aracınızın rot ayarına ihtiyacı olduğunu gösteren birçok işaret vardır:

 • Düzensiz Lastik Aşınması: Lastikleriniz, dış kısımları iç kısımlardan farklı bir oranda aşınmış gibi görünmesi
 • Sürüklenme: Sürüş sırasında aracınızın sağa veya sola sürüklenmesi
 • Titreşimli Direksiyon: Direksiyon simidinizin titremesi
 • Merkezlenmemiş Direksiyon: Sürüş sırasında direksiyonun merkezden uzakta görünmesi

Aracınızın hizasını düzgün tutmamak, lastiklerinizin hızlı aşınmasına ve gereğinden hızlı yenilerini almanıza neden olabilir. Kötü hizalama aynı zamanda bir güvenlik sorunudur çünkü fren sisteminizi etkileyebilir ve direksiyon sorunlarına neden olabilir. Rutin bakım sırasında, aracınızın tekerleklerinin lastiklerinizin olması gerektiği gibi eşit şekilde aşınmasını sağlamak için bir rot ayarı incelemesinden memnuniyet duyarız.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Tekerlek veya araç hizalaması en iyi şekilde sertifikalı profesyonellere bırakılır. Bu fiat araç bakım hizmeti, bilgisayarlı bir hizalama makinesi kullanılarak yapılan aracınızın süspansiyonunun yeniden yapılandırılmasını gerektirir. Rot ayarı söz konusu olduğunda her aracın farklı ihtiyaçları vardır. Her otomotiv üreticisinin araç tipine bağlı olarak belirli hizalama derecesi standartları vardır. Fiat araç bakım servisi tamamlandıktan sonra, tekerleklerinizin öncesinde ve sonrasında nasıl hizalandığını görebilmeniz için size bir çıktı sağlayabiliriz.


Fiat Araç Bakım / Su Pompası

Fiat Araç Bakım / Su Pompası

6. Su Pompasının Değiştirilmesi

Fiat aracınız, motorun ve tüm hayati bileşenlerinin sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması için su pompasına güvenir. Su pompanız, aracınızın dahili soğutma sisteminin son derece önemli bir bileşenidir ve aracınızın diğer birçok parçası gibi bakımının yapılması gerekir. Su pompası, çoğu kişinin genellikle gözden kaçırdığı bir bakım gereksinimi olma eğilimindedir. Su pompası arızası, motorunuzda büyük hasara neden olabilir ve bu da onu düzenli olarak planlanmış araç bakımının ayrılmaz bir parçası haline getirir. Yakup Oto, aracınız için tanı, onarım, değiştirme ve kurulum hizmetleri dahil olmak üzere birçok su pompası onarım ve soğutma sistemi hizmeti sunar.

Su Pompası Nedir, Aracım İçin Neden Önemlidir?

Su pompası, motorunuzun aşırı ısınmaması için soğutma sıvısını veya antifrizi motordan radyatöre ve geri bir döngüde dağıtmaktan sorumlu olan aracınızın soğutma sisteminin bir parçasıdır. Ek olarak, aracınızdaki triger kayışı veya aksesuar kayışı, su pompanızın sorunsuz çalışmasını sağlamaktan sorumludur, bu nedenle optimum araç performansını sağlamak için her iki bileşenin de doğru çalışma durumunda olması gerekir.

Su Pompası Onarımına İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Genellikle, 60.000 ila 90.000 km arasında su pompası onarımına veya değiştirilmesine ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu süre, aracınızın sahip olduğu su pompasının kalitesine ve aracınızın alışkın olduğu kullanım miktarına bağlıdır. Su pompaları genellikle triger kayışınız veya aksesuar kayışınızla değiştirilir.

Su pompanızın değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretler vardır. Soğutucu birikintisi görünüyorsa veya su pompanızdan damlamaya başlarsa, değiştirme zamanı gelmiştir. Su pompanız olağandışı sesler çıkarmaya başlarsa, gıcırdatmaya başlarsa, aracınız aşırı ısınmaya başlarsa veya garaj yolunda soğutma sıvısı bulursanız, büyük olasılıkla eskimiş veya arızalı bir su pompanız vardır.

İncelemeden sonra soğutma sisteminizin durumuna bağlı olarak, su pompanızla ilgili kayışları ve hortumları değiştirmenizi önerebiliriz. Güvenliğiniz bizim önceliğimizdir ve aracınızda kesinlikle gerekli olmayan hiçbir hizmetin gerçekleştirilmemesini sağlayacağız. Daha fazla bilgi veya randevu oluşturmak için lütfen bugün bizimle iletişime geçin.


Fiat Araç Bakım / Amortisör ve Payanda Değişimi

Fiat Araç Bakım / Amortisör ve Payanda Değişimi

7. Amortisör ve Payanda Değişimi

Aracınızdaki amortisörler ve payandalar, günlük olarak aracın dengesini sağlar. Aniden durmanız veya dönmeniz gerekebileceği zamanlar olduğu için, stabilite güvenliğe dönüşür. Kaliteli amortisörler ve payandalar, bunu optimum güvenlikle yapmanıza yardımcı olabilir.

Aracımın Amortisörlerinin ve Payandalarının Kötü Olduğunu Nasıl Bileceğim?

Aracınız size, amortisörlerinin ve payandalarının değiştirilmesi gerekebileceğini bildiren bazı uyarı işaretleri verecektir. Aracınızın yol seyri normalden farklı mı gidiyor?

Aracınız fazla zıplıyorsa ve daha az kontrollüyse, direksiyonu kırdığınızda veya aşırı sallandığınızda burnunu çekiyorsa, aracınızın yeni amortisörlere ve payandalara ihtiyacı olma ihtimali yüksektir.

Amortisörlerimi ve Payandalarımı Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Amortisör ve payanda değişimleri, herhangi bir normal ve rutin bakım programının parçasıdır. Aracınızın bu bölümünün düzgün çalışır durumda olmasını sağlamak, aracınızın daha uzun ömürlü olmasına, daha iyi yol almasına ve güvenliği artırmasına yardımcı olacaktır. Değiştirme için uygun önerileri belirlemek için aracınıza özel üreticinin bakım kılavuzuna başvurmalısınız. Aşınma ve yıpranma, aracınızın nasıl çalıştığına bağlı olduğundan, her zaman aracınızın nasıl davrandığına dikkat etmelisiniz. Her araç farklıdır, ancak genel bir kural olarak, amortisörlerin ve payandaların tipik olarak her 80.000 ila 120.000 km arasında değiştirilmesi gerekir.


Fiat Araç Bakım / Süspansiyon

Fiat Araç Bakım / Süspansiyon

8. Süspansiyon ve Hidrolik Direksiyon Onarımı

Akıcı ve düz sürüşünüz süspansiyon ve hidrolik direksiyon sayesindedir. Temel bozuk yollardan sarsıntıları hissetmeye başladığınızda ve aracınızın bir tarafa çekildiğini veya direksiyonu çevirirken büyük bir direnç gösterdiğini hissettiğinizde, büyük olasılıkla süspansiyon ve hidrolik direksiyon hizmetine ihtiyacınız olacaktır.

Süspansiyonuma ve Hidrolik Direksiyonuma Ne Zaman Bakım Yaptırmalıyım?

Yukarıda bahsedildiği gibi, aracınız, süspansiyonu ve hidrolik direksiyonunun bakıma ihtiyacı olduğunda size sinyal verecektir. Süspansiyonunuz veya hidrolik direksiyonunuzla ilgili bir sorun yaşadığınıza işaret edebilecek herhangi bir semptom hissederseniz, bu sistemlerin arızalanması yoldaki güvenliğiniz için bir tehdit olabileceğinden, aracınızı hemen Yakup Oto Fiat Yetkili Servisine getirmelisiniz.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi