Fiat Yağ Filtresi – Yakup Oto
Fiat Yağ Filtresi

Fiat Yağ Filtresi

İçindekiler

Yağ filtresi, FIAT’ın servis planına göre değiştirilmelidir. Fiat yağ filtresi aracınızdaki yağı, motorunuz ve aracınızda varsa turbo şarj cihazınız gibi tüm ana bileşenlerden geçmeden önce arıtır. Zamanla hem yağın hem de yağ filtresinin değişmesi gerekir. Fiat Yağ filtresi, motorunuza girmeden önce kir ve toz gibi parçacıkları sürekli olarak temizler ve bu nedenle tıkanır ve daha az verimli hale gelir.

Zamanla, kirleticiler motor yağınıza girebilir. Bu kirleticiler motorunuzun çeşitli parçalarına sürtünerek çok daha hızlı aşınmalarına neden olabilir. Fiat yağ filtresinin amacı, bu kirleticileri motordan çıkarmak, sağlığını iyileştirmek ve motorunuzun ömrünü uzatmaktır.

Yağ filtresinin tabanında, yağın geçebileceği birkaç delik bulunur. Yağ filtreden geçerken kir ve kum gibi kirleticiler filtre malzemesi tarafından toplanır. Bu, motorunuza geri akmalarını ve hasara neden olmalarını önler. Filtre tıkanırsa, bu kirleticiler motorunuzun etrafında hareket etmeye devam edecek ve zamanla çeşitli parçalara zarar verecektir. Fiat Yağ Filtresinin değiştirilmesi, motorunuzun 10.000 km işaretinin üzerinde sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Fiat Yağ Filtresi Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Yağ filtresini ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği basit olmaktan uzaktır ve motor endüstrisinde görüşler farklılık gösterir. FIAT, her yağ değişiminde yağ filtresinin değiştirilmesini önerir ve araçlarını rekabetçi işletme maliyetleriyle sunmak ister. Bu nedenle her yağ değişiminde bir yağ filtresi değişimi önererek, tahmini bakım maliyetlerinizi azaltır.

Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Genel bir kural olarak, yağınızı her değiştirdiğinizde yağ filtresini de değiştirmenizi öneririz. Dahası, her ikisini de aynı anda değiştirmenin daha fazla faydasını görmeniz muhtemeldir ve bu, yeni yağın daha uzun süre daha temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Bu bizi bir sonraki ikilemimize götürüyor, yağı ve sonuç olarak FIAT yağ filtresini ne sıklıkta değiştirmeliyiz?

Yine benzer sorunlarla karşı karşıyayız, ancak tavsiyemiz kullanıcı el kitabınıza bakmanız ve önerilen yağ değişimi kilometre değerlerine uymanız olacaktır.

Yağ Filtresini Değiştirmek Diğer Sorunları Çözer mi?

FIAT’ın önerdiği yağ filtresi değişikliklerinden sapmanız gerekebilecek belirli durumlar vardır:

Motor yönetim ışığı yandığında. Motor yönetim ışığı daha acil bir sorunu gösterirken, yağ filtresini ve yağını değiştirmek için iyi bir yerdir ve bazı durumlarda sorunun tamamen çözülmesine neden olur. Ancak, ışık yandığında sorunun nedeni yağ filtresi olmasa bile, motor sisteminin gerektiği kadar verimli çalışmadığını gösterir ve yağ filtresinin daha hızlı tıkanmasına neden olabilir.

Örneğin;

  • Trafikte sık sık durup duracağınız şehir içi sürüş koşullarında,
  • Düzenli olarak araç çekerken ve aşırı hava koşullarında araç kullanırken,
  • Motora daha fazla baskı uygulayan koşullarda araç kullanırken.

Bu durumların tümü motorunuzun daha fazla çalışmasını gerektirir ve sonuç olarak yağ filtresinin daha hızlı tıkanmasına neden olur.

Yağ filtresi ve yağ aynı kalitede olmadığında. Uzun ömürlü yağ kullanırsanız değişim sıklığı azalacaktır, ancak benzer kullanım ömrüne sahip bir yağ filtresi kullanmanız gerektiğini unutmayın. En ucuz yağ filtresini seçmek, filtrenin daha kolay tıkanmasına neden olur ve uzun ömürlü yağın tüm avantajlarından yararlanamazsınız.

Yağ Filtresini Değiştirmezsem Ne Olur?

Yağ filtresini değiştirmemek, motorunuzun aşırı ısınmasına ve sonunda tutukluk yapmasına neden olabilir. Bu nedenle yağ filtresini değiştirmek, daha pahalı sorunların oluşmasını önlemek için gerekli olan ucuz ve hızlı bir işlemdir.

Özetlemek gerekirse, FIAT aracınızın yağını her değiştirdiğinizde yağ filtresini de değiştirmenizi ve FIAT’ın önerdiği aralıklarda yağ değişimlerinin yapılmasını tavsiye ederiz. Yağ filtresini değiştirmek, arabanızdaki en önemli işlerden biridir ve asla ihmal edilmemelidir.

FIAT SERVİSLERİ
© Copyright 2021 Yakup Oto Fiat Yetkili Servisi